Aktuality 3k-centrum

Kontakty

3K-Centrum
V Domcích 104
541 01 Trutnov
+420 603 11 71 08
+420 603 11 26 40
3k-centrum@email.cz

Dohoda o výkonu pěstounské péče

 

3K-centrum z.s.

IČ: 02057972

se sídlem: V Domcích 104, 54101 Trutnov

jednající: Mgr. Pavel Kahl

 

jako osoba pověřená podle § 48 odst. 2 zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí (dále jen „ZSPOD“), podle písm. d) uzavírat dohody o výkonu pěstounské péče, podle písm. e) převzít zajišťování příprav, provádět přípravy a poskytovat odborné poradenství a pomoc pěstounům a podle písm. f) poskytovat výchovnou a poradenskou péči při výkonu pěstounské péče a sledovat výkon pěstounské péče,

 

dále jen poskytovatel, na straně jedné

 

a

 

Jméno a příjmení: ……………………………………………………………….., nar.:………………………………….

Jméno a příjmení: ……………………………………………………………….., nar.:………………………………….

trvale bytem:…………………………………………………………………………………………………………………….

 

dále jen osoby pečující, na straně druhé

 

 

uzavřeli tuto

 

D O H O D U

 

o výkonu pěstounské péče podle § 47b odst. 4 a souvisejících ZSPOD ve znění pozdějších úprav:

 

 

ÚVODNÍ USTANOVENÍ

I.

Důvody a účinnost dohody

 

1) Osobám pečujícím byl svěřen na základě rozsudku Okresního soudu………………………………… č.j:…………………………………. PM………………………, do péče nezletilý/á:

 

Jméno a příjmení:…………………………………………………………….,nar.:………………………………………

Jméno a příjmení:…………………………………………………………….,nar.:………………………………………

Jméno a příjmení:…………………………………………………………….,nar.:………………………………………

Jméno a příjmení:…………………………………………………………….,nar.:………………………………………

Jméno a příjmení:…………………………………………………………….,nar.:………………………………………

 

trvale bytem:…………………………………………………………………………………………………………………….

 

dále jen svěřené dítě/děti

 

2) Touto dohodou se upravují podrobnosti ohledně výkonu práv a povinností osob pečujících a práv a povinností poskytovatele.

3) Dohoda vychází z individuálního plánu ochrany svěřeného dítěte (dále též jen „IPOD“), v případě, že je vypracován.

4) IPOD je upravován ve spolupráci s místně příslušným OSPOD a odvíjí se od potřeb a situace svěřeného dítěte.

 

II.

Cíl dohody

Cílem doprovázení pěstounských rodin je pomoc a podpora osobám pečujícím a osobám v evidenci (pěstounům) při vytváření bezpečného a stabilního prostředí pro svěřené dítě. Jde o poskytování sociálního a dalšího odborného poradenství, přímé poskytování či zprostředkování souboru služeb definovaných zákonem č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí a osobní kontakty s klíčovým sociálním pracovníkem doprovázejícího subjektu.

 

PRÁVA A POVINNOSTI OSOB PEČUJÍCÍCH

 

V § 47a odst. 2 zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně právní ochraně dětí (dále jen ZSPOD) jsou upravena obecná práva a povinnosti všech pečujících osob a osob v evidenci.

 

III.

Pravidelné konzultace s klíčovým pracovníkem

 

1) Klíčový pracovník je v pravidelném kontaktu s osobami pečujícími i dítětem/dětmi svěřené do pěstounské péče, mají možnost konzultovat průběh výkonu pěstounské péče, a to telefonicky, v konzultační místnosti v rámci otevírací doby či při kontaktu v rodině nejméně 1x za 2 měsíce.

 

2) U dítěte/dětí svěřených do pěstounské péče na přechodnou dobu mají pěstouni právo na pomoc klíčového pracovníka při komunikaci s OSPOD dítěte a při předávání dítěte do stabilního prostředí.

IV.

Pomoc při zajištění osobní péče o svěřené dítě

 

1) Poskytovatel se zavazuje osobě pečující poskytnout pomoc při zajištění osobní péče o dítě, uvedené v čl. I odst. 1 (dále jen výpomoc),

  • po dobu, kdy bude pěstoun uznán za dočasně práce neschopného, nebo v případě ošetřování osoby blízké,
  • při narození vlastního dítěte
  • při vyřizování nezbytných záležitostí,
  • při úmrtí osoby blízké

Jednotlivé body jsou upřesněny a specifikovány v metodice spolku.

2) Tato výpomoc se v rozsahu následujících ustanovení poskytuje bez jakékoli úhrady ze strany pěstounů.

 

3) Žádost o výpomoc uplatní pěstoun (pěstouni) u klíčového pracovníka, a není-li dosažitelný, pak na krizové lince.

 

 

 

 

 

 

V.

Respitní péče

 

1) Osoba pečující má právo na poskytnutí pomoci se zajištěním celodenní péče o svěřené děti starší 2 let, ze strany poskytovatele, v rozsahu alespoň 14 kalendářních dnů v kalendářním roce (dále též “respitní péče“, „respit“). 

 

2) Nárok na respitní péči přísluší oběma osobám pečujícím, ti však jsou povinni ji čerpat současně. Respit se poskytuje v rozsahu podle věty první bez ohledu na počet dětí, které má pěstoun v péči.

 

3) Není-li o děti pečováno po celý kalendářní rok, vzniká pěstounovi nárok na poměrnou část respitu v rozsahu 1 dne za každý celý měsíc, po který o dítě nebo děti pečují. Za každých celých 6 měsíců, po které je o děti pečováno, vzniká pěstounovi nárok na další 1 den respitu.

 

4) Žádost o čerpání respitní péče v rozsahu do 3 kalendářních dnů je třeba u poskytovatele uplatnit nejpozději 1 měsíc před plánovaným začátkem čerpání.

 

5) Žádost o čerpání respitu v rozsahu nad 3 kalendářní dny je třeba u poskytovatele uplatnit nejpozději 2 měsíce před plánovaným začátkem čerpání.

 

6) Žádosti je poskytovatel povinen vyhovět, což pěstounům oznámí do 1 týdne od obdržení žádosti spolu s návrhem vhodného typu celodenní nebo vícedenní péče přiměřené věku a potřebám obou dětí. Nesouhlasí-li pěstoun s navrženým typem takové péče a oznámí to bezodkladně, nejpozději do 3 dnů od doručení oznámení poskytovateli, je tento obdobně podle věty první povinen navrhnout jiný typ péče.

 

7) Pokud pěstoun při určování vhodného typu péče podle předchozího odstavce navrhne určitý vhodný typ péče, je poskytovatel povinen mu vyhovět, leda že by taková péče byla nepřiměřeně nákladná, nebo nebyla pro dítě vhodná, zejména s ohledem na individuální plán ochrany dítěte; takové skutečnosti je poskytovatel ve svém oznámení povinen přesvědčivě odůvodnit a vždy navrhnout jinou alternativu.

 

8) Nepožádají-li pěstouni o čerpání respitní péče v daném roce ani do konce měsíce června, navrhne jim poskytovatel alespoň 2 možné termíny čerpání.

 

 9) Nevyčerpaný respit se do dalšího roku nepřevádí ani se za ni neposkytuje finanční kompenzace.

 

 

VI.

Zprostředkování odborné pomoci

 

1) Pěstoun anebo svěřené děti (oprávněné osoby) mají právo společně nebo samostatně v rozsahu nejvýše 2 hod. během 2 kalendářních měsíců využít osobní konzultace. Jednotlivá čerpání se z hlediska časového rozsahu sčítají. Dosáhne-li během dvou kalendářních měsíců čerpaný rozsah dobu 2 hodin a je-li požadována úhrada, platí službu nad uvedený rozsah osoba pečující.

 

2) V rozsahu jednou za 6 měsíců má pěstoun právo na zprostředkování psychologické, terapeutické, nebo jiné odborné pomoci.

 

3) Tento článek se nevztahuje na odbornou pomoc, kterou:

  • je povinen zajišťovat Krajský úřad podle § 11 odst. 2 písm. c) zákona o sociálně-právní ochraně dětí,
  • je povinen zajistit poskytovatel v rámci pověření podle § 48 odst. 2 písm. e) a zákona o sociálně-právní ochraně dětí,
  • je poskytovatel schopen zajistit svými zaměstnanci, a na kterou se současně nevztahuje omezení časového rozsahu podle odst. 1.

 

(4) Nevyčerpají-li oprávněné osoby limit 2 hodin během 2 kalendářních měsíců, nepřevádí se nevyčerpaný nárok na odbornou pomoc do dalšího období.

 

(5) Ve stejném rozsahu jako osobám pečujícím a svěřeným dětem přísluší právo podle předchozích odstavců rovněž vlastním dětem. Odst. 1 věta poslední a odst. 4 platí obdobně.

 

(6) Při žádosti o zprostředkování odborné pomoci a jejím vyřízení se postupuje stejně, jako v případě výpomoci se zařizováním nezbytných záležitostí podle čl. IV. odst. 1, 6 výše.

 

 

POVINNOSTI PĚSTOUNŮ

 

Článek VII.

Zvyšování znalostí a dovedností; vzdělávací plán

 

1) Základní průběžné vzdělávání činí 24 hodin v době 12 kalendářních měsíců po sobě jdoucích.

 

2) Doplňující průběžné vzdělávání navazuje na základní vzdělávání podle odst. 1 a jeho rozsah je předmětem dohody. Rozsah vzdělávání nesmí být na újmu svěřeným dětem.

 

3) Poskytovatel s osobou pečující nejpozději do dvou měsíců od uzavření smlouvy vytvoří vzdělávací plán. Poté vždy nejpozději do konce měsíce března běžného roku stejným způsobem vytvoří vzdělávací plán na daný kalendářní rok.

 

4) Poskytovatel navrhne vhodnou skladbu vzdělávacích kurzů a je současně povinen vyhovět návrhům osobou pečující na zajištění jimi navrhovaného vzdělávání, ledaže by navržený typ vzdělávání s péčí o svěřené děti nijak nesouvisel nebo náklady na zajištění účasti pěstounů na takovém vzdělávání by byly nepřiměřeně vysoké.

 

5) Za nepřiměřeně vysoké náklady se považuje vždy cena přesahující 200,- Kč za 1 hodinu vzdělávání a osobu. V takovém případě se však osoby pečující mohou obrátit na předsedu spolku M+M Semonice z. s., aby zajištění účasti pěstouna na takovém vzdělávání povolil, je-li jejich účast vhodná a účelná.

 

6) V případě, že nedojde ke shodě o obsahu vzdělávacího plánu ani do konce měsíce května běžného roku, určí poskytovatel vhodné vzdělávání rozhodnutím předsedy spolku. Takto může určit vzdělávání pouze v rozsahu základního průběžného vzdělávání podle odst. 1. Přitom nesmí určit vzdělávání:

  • mimo okresy Královéhradeckého kraje,
  • na pracovní dny,
  • na dny školních prázdnin kteréhokoli ze svěřených dětí,
  • během vánočních a velikonočních svátků.

 

7) Poskytovatel se s osobou pečující dohodne, jakým způsobem bude zajištěna péče o svěřené děti po dobu vzdělávání.

 

8) V případě určení vhodného vzdělávání podle odst. 5 je poskytovatel povinen zajistit na svůj náklad péči o svěřené děti po dobu vzdělávání. Tato péče se vždy považuje za výpomoc, která je nárokem pěstouna podle čl. IV. Poskytovatel je povinen zajistit tuto výpomoc v místě realizace vzdělávání, nebrání-li tomu závažná překážka, nebo v dohodě s pěstounem.

 

9) Základní vzdělávání podle odst. 1 a určené vzdělávání podle odst. 5 je hrazeno poskytovatelem. Za součást nákladů hrazených poskytovatelem se nepovažuje jízdné a náklady na ubytování pěstouna příp. i svěřených dětí. Doplňující vzdělávání podle odst. 2 je hrazeno poskytovatelem, ledaže by se poskytovatel s osobou pečující ve vzdělávacím plánu dohodl, že se osoba pečující bude na úhradě vzdělávání podílet a jakým dílem.

 

VIII.

Kontakt dětí v pěstounské péči s rodiči

 

1) Osoba pečující je povinna prohlubovat sounáležitost dítěte s rodiči a dalšími osobami jemu blízkými a umožnit styk dítěte s těmito osobami, je-li takový kontakt podle IPOD v souladu se zájmem dítěte a neučinil-li soud jiné opatření (omezení či zákaz styku).

2) Pakliže osobní styk neprobíhá nebo je omezen či zakázán, je přesto pěstoun povinen podporovat pozitivní identitu dítěte ve vztahu k rodině jeho původu.

 

3) Kontakt rodičů s dětmi bude za předpokladu splnění podmínek podle odst. 1 probíhat písemně, telefonicky i osobně.

 

4) Osoba pečující je povinna opatření týkající se sounáležitosti dítěte s rodinou jeho původu vyplývající z IPOD, která se jich dotýkají nebo při jejichž realizaci je nezbytná jejich součinnost, dodržovat, pokud jsou mu známa.

 

5) Poskytovatel je povinen pomoci při realizaci kontaktu dětí v PP s biologickými rodiči či příbuznými, pokud o to požádá osoba pečující, dítě v PP. Vyhotoví o tom zprávu.

 

 

IX.

Sledování naplňování dohody

 

1) Klíčový pracovník je povinen sledovat naplňování této dohody. Za tímto účelem je v osobním kontaktu s rodinou, nejméně jedenkrát za dva měsíce rodinu navštěvuje a v pravidelných intervalech hovoří o samotě s dětmi svěřenými do pěstounské péče.

 

2) Každých šest měsíců zpracuje klíčový pracovník zprávu o průběhu výkonu pěstounské péče, kterou předá odpovědnému pracovníkovi OSPOD daného Městského úřadu. S obsahem zprávy osoby pečující seznámí.

 

3) Osoby pečující jsou oprávněni požádat o doplnění této zprávy a/nebo vznést připomínky k jejímu obsahu; není-li požadavku o doplnění zprávy poskytovatelem vyhověno, musí být připomínky nebo návrh doplnění zprávy osobou pečující předány odpovědnému pracovníkovi OSPOD daného Městského úřadu spolu se zprávou.

 

4) Osoby pečující povinni sdělovat klíčovému pracovníkovi všechny důležité skutečnosti související s výkonem pěstounské péče a umožňovat mu předem ohlášené návštěvy v domácnosti.

 

ZÁVĚREČNÉ USTANOVENÍ

X.

Výpověď dohody

1) Není-li dále stanoveno jinak, dohoda o výkonu pěstounské péče trvá po dobu, po kterou je osoba osobou pečující nebo osobou v evidenci.

2) Poskytovatel může vypovědět dohodu o výkonu pěstounské péče:

  1. a) pro závažné nebo opakované porušování povinností, ke kterým se druhá smluvní strana zavázala v dohodě o výkonu pěstounské péče nebo které jí ukládá § 47a odst. 2.
  2. b) pro opakované maření sledování naplňování dohody o výkonu pěstounské péče nad výkonem pěstounské péče.

3) Osoba pečující může vypovědět dohodu o výkonu pěstounské péče bez udání důvodu.

4) Nejde-li o zrušení dohody o výkonu pěstounské péče podle § 167 správního řádu, může dohoda o výkonu pěstounské péče zaniknout jen k poslednímu dni kalendářního pololetí, ve kterém byla dohoda o výkonu pěstounské péče vypovězena nebo ve kterém bylo dohodnuto její zrušení.

5) Výpověď dohody o výkonu pěstounské péče musí být druhé smluvní straně doručena nejpozději 30 dnů před koncem kalendářního pololetí. Výpovědní doba skončí k poslednímu dni kalendářního pololetí, ve kterém byla dohoda o výkonu pěstounské péče smluvní stranou vypovězena. Bude-li výpověď doručena druhé smluvní straně později než 30 dnů před koncem kalendářního pololetí, skončí výpovědní doba k poslednímu dni kalendářního pololetí následujícího po doručení výpovědi.

XI.

Souhlas OSPOD s uzavřením dohody

1) Odbor sociálních věcí dotčeného MěÚ, jako věcně a místně příslušný orgán sociálně – právní ochrany dětí, podle §47b odst. 1 zák. č. 359/1999 Sb., o sociálně – právní ochraně dětí, ve znění zák. č. 401/2012 Sb. (dále jen ZSPOD), vydává podle §47b odst. 4 věta první ZSPOD a podle § 154 správního řádu č. 500/2004 Sb, (dále jen správní řád), souhlasí s uzavřením předložené dohody o výkonu pěstounské péče mezi shora uvedenými účastníky, což je doloženo přiloženým písemným souhlasem, který je součástí této dohody.

 

2) Předložená dohoda o výkonu pěstounské péče splňuje všechny formální i obsahové náležitosti stanovené v §47a odst. 2, §47b a §47c dle ZSPOD. Dohoda je v zájmu nezletilého dítěte/dětí a bude součástí spisu vedeného na OSPOD místně příslušného MěÚ.

 

XII.

Závěrečná ustanovení

1) Dohoda je sepsána ve 2 vyhotoveních, z nichž každý z účastníků obdrží po jednom z nich. Kopie je předána příslušnému MěÚ na odbor sociálních věcí a zdravotnictví, jako místně příslušný OSPOD.

2) Tato dohoda nabývá účinností ke dni jejího podpisu.

 

V Trutnově , dne

 

 

Osoba / osoby pečující

Razítko poskytovatele a podpis oprávněné osoby poskytovatele

……………………………………………..                                                              ………………………………………………..

 

Přejít nahoru